I do not understand why people think MWF is expensive. Surely one must look at these things on a cost-per-shave basis to make cost comparisons?

Perhaps Lee (hoglahoo) can correct my memory if I am off here, but he sent me one cake of MWF around 18 months ago I think. Since then I have used no other soap or cream product, and have shaved on average once per day - assuming I am right about when Lee sent the soap, that's about 550 shaves so far (there is still some of the soap left).

So, based on the initial cost of the soap, and dividing by 550 shaves, it has cost me 0.00 per shave. Well, I got the soap for free - you guys need to do some harder math.

I am seriously not joking about the longevity of this soap. I swear it must be 18 months.
James.